144389
Music
CD
In basket
Wodecki Jazz '70 - dialogi. - [Warszawa] : Twist On Productions : Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego, [2021]. - 1 CD : zapis cyfrowy, stereo ; 12 cm.
Jest tu wszystko, co lubimy. Jest podróż w czasie. Jest Zbigniew Wodecki, ale uwaga – taki, jakiego nie znaliśmy. I jest wyjątkowa relacja, stworzona między znalezionymi w archiwach materiałami, a współczesnym głosem polskiego jazzu. To istota tego albumu, zrobionego niemal na granicy artystycznego szaleństwa. W 2021 roku, czyli cztery lata od śmierci Zbigniewa Wodeckiego, twórczość artysty okazuje się niezmiennie świeża i inspirująca, szczególnie ta jej część, która dopiero teraz staje się szerzej znana. No bo jak to – Wodecki i jazz?! Ten niecodzienny projekt muzyczny łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej. Stylistycznie płyta pokazuje jazz lat 70-tych, kiedy artysta komponował i bawił się ekstrawagancko głosem, przede wszystkim jednak grał na skrzypcach z orkiestrami Jerzego Miliana czy Andrzeja Trzaskowskiego, a swoje autorskie utwory nagrywał w Polskim Radiu. Zaproszeni do projektu goście, m.in. Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj oraz Michał Barański i Paweł Dobrowolski, wybrali sobie po jednym z utworów Zbigniewa Wodeckiego do autorskiej aranżacji. Materiały sprzed lat udostępniło na licencji Archiwum Polskiego Radia, a te współczesne powstały podczas sesji nagraniowej z grudnia 2020 i początku 2021 roku. Właśnie spełnia się jedno z moich marzeń. Przedstawiam Państwu szalonego muzycznie Zbigniewa Wodeckiego z niezwykłych czasów! Uwielbiam całą, niezwykle różnorodną twórczość Taty, szczególnie z lat 70-tych. To nie tylko klimat tamtych „szalonych” lat, to wielka przestrzeń muzyczna, w której Tata artystycznie się poszukiwał. Wyobraźmy to sobie... Chwilę po szkole muzycznej zostaje zaproszony przez Marka Grechutę do zespołu Anawa, gra z Ewą Demarczyk, w Piwnicy Pod Baranami, z orkiestrami Polskiego Radia, z big-bandem Jerzego Miliana. Komponuje, nagrywa płytę „1976” i wygrywa ważne festiwale muzyczne lubianymi i charakterystycznymi dla siebie utworami, jak „Strach na wróble”, „Izolda” czy „Wspomnienia tych dni”. A w między czasie... powstaje taki kapitalny jazz! Wybrałam na tę płytę utwory i kompozycje z tamtych lat, zwariowane i znakomite, do których nagraliśmy z naszymi gośćmi, wspaniałymi jazzmanami, ich nowe aranżacje. To jeszcze inna muzyczna twarz Zbigniewa Wodeckiego - instrumentalny jazz. Z radością i pozdrowieniami, Kasia Wodecka-Stubbs [empik.com]
Availability:
There are copies available to loan: sygn. Jazz (1 egz.)
Notes:
General note
Dodatek drukowany w opakowaniu zawiera komentarz.
Formatted contents note
Zawiera : Fantazja / Zbigniew Wodecki ; Dialogi / Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer ; Ballada o Nieznajomych / Henryk Miśkiewicz ; Introwizja / Henryk Miśkiewicz, Paweł Dobrowolski ; Etiuda na głos i skrzypce / Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer ; Fantazja / Michał Tokaj ; Wariacje na temat Tanców Rumuńskich / Zbigniew Wodecki ; Dzielę z Tobą Dzień na Dwoje / Marek Napiórkowski ; Dzielą z Tobą Dzień na Dwoje / Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Wodecki ; Etiuda na Big Band i Skrzypce / Zbigniew Wodecki, Michał Tokaj ; Ballada o Nieznajomych / Zbigniew Wodecki.
Creation/production credits note
Kompozycje i wykonania archiwalne Zbigniew Wodecki ; remastering, dz´wie?k Jacek Gawłowski ; kierownictwo muzyczne Michał Tokaj.
Participant or performer note
Henryk Miśkiewicz - saksofon ; Leszek Możdżer - fortepian ; Marek Napiórkowski - gitary ; Michał Tokaj - fortepian ; Michał Barański - kontrabas ; Paweł Dobrowolski - perkusja; zespół wokalny: Alibabki
Date/time and place of an event note
Utwory 1, 2-4, 6-11 nagrano w drudniu 2020 roku w Boogie Town Studio. Utwory 2 i 5 nagrano w Studiu 701 we Wrocławiu.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again