10000
Music
CD
In basket
Szatan na Kabatach / Arek Jakubik. - Warszawa : Universal Music Polska Nagrania Muzyczne, p2018. - 1 płyta audio (CD) : zapis cyfrowy, stereo ; 12 cm.
Solowy projekt Arka Jakubika jest oryginalną propozycją, jakiej na polskim rynku muzycznym znaleźć nie sposób. Ten niepokorny, ciągle poszukujący artysta nie ogląda się na panujące mody i trendy, robi swoje. Wydaje się, że jego ekstrawagancki pomysł na solowy album wkracza na obszary, których nikt w tym kraju jeszcze nie eksplorował. Płyta jest bez wątpienia ambitną, momentami zaskakująco przebojową, ale skierowaną do wyrobionego słuchacza propozycją, gdzie muzycznie panował będzie absolutny eklektyzm. Od cyber punka, przez elektro-pop, techno, czy post new wave.
Arek Jakubik tym solowym albumem stylistycznie wyraźnie odcina się od swojego zespołu Dr Misio. Szuka innych środków wyrazu. Fani mogą się poczuć mocno zaskoczeni zwłaszcza, że zaledwie rok upłynął od premiery ostatniej płyty "Zmartwychwstaniemy". Przy albumie "Szatan na Kabatach" Jakubik ewidentnie odwołuje się do swoich idoli z lat 80-tych: Joy Division, Krafwerk, Bauhaus czy Cabaret Voltaire. Współtwórcą płyty jest Kuba Galiński, producent muzyczny wielu uznanych artystów takich jak: Ania Rusowicz, Ania Dąbrowska, Janusz Panasewicz, Piotr Rogucki, Jamal, Hey, Wilki czy właśnie Dr Misio. Galiński jako swoje inspiracje do płyty "Szatan na Kabatach" podaje: Moon Duo, Ariel Pink, Sleaford Mods czy The Smiths.
Do tego wszystkiego jak zawsze gorzkie, inteligentne, ironiczno-sarkastyczne teksty piosenek, jak zawsze o miłości, śmierci i samotności, wymieszane z celnymi obserwacjami współczesnej rzeczywistości. Tym razem bardziej intymne, bo obok Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego, to Arek Jakubik jest w większości współautorem warstwy lirycznej. Ta płyta niebywale mieni się różnymi barwami, dźwiękami, pomysłami, nastrojami. Nie ma tutaj dwóch podobnych do siebie piosenek. Utwory są czasem wzięte z dwóch wydawałoby się najbardziej od siebie oddalonych muzycznie biegunów. Warto wyruszyć z Jakubikiem w tę ciekawą, mądrą i odważną artystycznie podróż. Solowy projekt Jakubika już w marcu rusza w trasę koncertową, na której obok Jakubika i Galińskiego, będzie można zobaczyć i posłuchać również Olafa Deriglasoffa, który dołączył do projektu. Warto ich będzie zobaczyć razem na żywo. Ale najpierw posłuchajcie płyty. Koniecznie. Bo ta płyta powstała z serca. Jak mówi Jakubik, nagrał ją dla siebie i swoich kumpli, fanów, którzy widzą świat podobnie jak on. Proponujemy wam dzisiaj, abyście dołączyli do tego grona. [empik.com]
Media files:
Availability:
There are copies available to loan: sygn. Rock (1 egz.)
Notes:
General note
Muzyka Kuba Galiński, Arek Jakubik.
Dodatek drukowany w opakowaniu zawiera fotografie i teksty utworów w języku polskim.
Formatted contents note
Dziś w Internecie / słowa Kuba Galiński, Arek Jakubik, Marcin Świetlicki. Psy / słowa Marcin Świetlicki. Szatan na Kabatach / słowa Krzysztof Varga. Niemost ; Atomowy skuter ; Cudowne pogaństwo ; Plaża / słowa Arek Jakubik, Krzysztof Varga. Wyliczanka / słowa Krzysztof Varga. Historia banalnego miasta / słowa Arek Jakubik, Krzysztof Varga. Świat po końcu świata / słowa Krzysztof Varga. Plan antypaństwowy ; Twoje zniknięce / słowa Arek Jakubik, Krzysztof Varga.
Creation/production credits note
Produkcja muzyczna, realizacja nagrań i miks Kuba Galiński; mastering Jacek Gawłowski (JG Master Lab).
Participant or performer note
Arek Jakubik, śpiew ; Kuba Galiński, gitary, instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne, saksofony, śpiew ; Tomasz Ziętek, trąbka (Plaża, Twoje zniknięcie).
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again