10000
Music
CD
In basket
Zalewski śpiewa Niemena. - Warszawa : Kayax Production, [2018]. - 1 płyta audio (CD) : zapis cyfrowy, stereo. ; 12 cm.
Znacie Czesława Niemena? Na pewno? Czy tylko wiecie, że - parafrazując Gombrowicza - Niemen wielkim śpiewakiem był? Bo był, ponad wszelką wątpliwość. Był również wybitnym kompozytorem, aranżerem z wyobraźnią, znakomitym instrumentalistą i śmiałym eksperymentatorem. Nie wystarczy jednak tego wszystkiego wiedzieć, trzeba również Niemena słuchać. I śpiewać - jeśli ktoś potrafi i ma odwagę. Zaczęło się w Jarocinie. Organizatorzy kultowego festiwalu postanowili godnie uczcić dwie piękne rocznice - pół wieku od premiery płyty "Dziwny jest ten świat" i 30 lat od pierwszego występu Czesława Niemena na jarocińskiej imprezie - i zaproponowali Krzysztofowi Zalewskiemu przygotowanie koncertu z repertuarem Mistrza. Autor "Złota" zgodził się, bo lubi wyzwania, ale zrobił to również po to, by lepiej poznać swojego idola. - Wydawało mi się, że jestem wielbicielem i znawcą Niemena, ale kiedy zacząłem się przygotowywać do koncertu okazało się, że nie znam nawet połowy jego twórczości - przyznaje dzisiaj. - Na pewno duża część jego dorobku pozostaje nieodkryta. Pod koniec życia zachwycił się nowinkami technicznymi, co miało ogromny wpływ na brzmienie. Choć jego utwory były harmonicznie, aranżacyjnie bogate, trudno jest przebrnąć przez nagrania naszpikowane brzmieniami Synclaviera, wówczas uchodzącymi za nowoczesne. Dlatego pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie nagranie tzw. trudnych piosenek w współczesnych aranżacjach. Wyciągnięcie z nich tego, co najważniejsze: tekstów i melodii. Udało się, Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił tych utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów - raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności, całą energię. Jarocińska publiczność przyjęła koncert entuzjastycznie, więc trzeba było rzecz utrwalić dla potomnych. Powstała aktualna, świeżo brzmiąca płyta, gatunkowo rozpięta pomiędzy hard rockiem a białym soulem, z niezbyt głęboko ukrytymi pokładami słowiańskiej melancholii. Trudno więc dziś orzec, czy "Zalewski śpiewa Niemena" jest bardziej płytą Zalewskiego czy Niemena, ale ponad wszelką wątpliwość nie udałoby się dokonać niemożliwego, gdyby nie znakomity zespół ... [empik.com]
Media files:
Availability:
There are copies available to loan: sygn. Rock (1 egz.)
Notes:
General note
Aranżacje: Jurek Zagórski, Krzysztof Zalewski.
Dodatek drukowany w opakowaniu zawiera komentarz Małgorzaty Niemen oraz teksty utworów w języku polskim.
Formatted contents note
Doloniedola / muzyka i słowa Czesław Niemen. Przyjdź w taką noc / muzyka Mateusz Święcicki ; słowa Krzysztof Dzikowski. Dziwny jest ten świat ; Status mojego ja ; Począwszy od Kaina / muzyka i słowa Czesław Niemen. Kwiaty ojczyste / muzyka Czesław Niemen ; słowa Tadeusz Kubiak. Jednego serca / muzyka Czesław Niemen ; słowa Adam Asnyk. Pielgrzym / muzyka Czesław Niemen ; słowa Cyprian Kamil Norwid. Spojrzenie za siebie / muzyka i słowa Czesław Niemen. Domek bez adresu / muzyka Andrzej Korzyński ; słowa Andrzej Tylczyński. Outro (inspirowane utworem "Blue community" Czesława Niemena) / muzyka Jurek Zagórski. Bonus: Dziwny jest ten świat (live) ; Począwszy od Kaina (live) ; Status mojego ja (live).
Creation/production credits note
Realizacja nagrań Jacek Trzeszczyński.
Participant or performer note
Krzysztof Zalewski, śpiew, gitara ; Jurek Zagórski, gitara, MPC ; Jarek Jóźwik, Rhodes, syntezatory ; Tomasz Duda, saksofon, flet, tamburyn ; Pat Stawiński, gitara basowa, instrumenty klawiszowe ; Kuba Staruszkiewicz, perkusja, przeszkadzajki ; Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, chórki.
Date/time and place of an event note
Nagrano dniach 17-19 września 2017 r. w Studio S4 w Warszawie, z wyjątkiem nagrań bonusowych nagranych na żywo.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again