10000
Music
CD
In basket
Thousand Lakes / Ania Broda. - Warszawa : Polskie Radio SA, p2016. - 1 płyta audio (CD) : zapis cyfrowy, stereo ; 12 cm.
Anna Broda "Thousand Lakes" płyta z muzyką tradycyjną Warmii i Mazur. Całe życie słyszałam, że na Warmii i Mazurach nie ma ciekawej muzyki. Nic bardziej mylnego! U rodziłam się w samym sercu Krainy Tysiąca Jezior. Nadal tu mieszkam i kocham to miejsce. Jako muzyk dużo podróżuję, ale zawsze wracam do przestrzeni, z którą od dziecka łączą mnie miliony wspomnień. Grając od wielu lat muzykę folkową z całej Polski zdałam sobie sprawę, że brakuje w niej muzyki warmińskiej i mazurskiej. Pomyślałam - to dziwne, trzeba to natychmiast naprawić! Zaczęłam szukać i zamiast niemieckich walczyków znalazłam skarby. Wpadłam na trop rzadkich i starodawnych w formie hymnów warmińskich. Zafascynowały mnie melodie, energia tej muzyki, jej szlachetność, dojrzałość, głębia... Są tu pieśni inspirowanezjawiskami natury. Są pieśni Morcinkowe, związane z głęboko zakorzenioną tradycją kończenia i odnawiania umów czeladniczych i gospodarskich. Są rytmy łamane, nietypowe frazy i ślady dawnej obrzędowości tych ziem. Trop dla odnalezienia funkcji muzyki w kulturze.Są dzikie i dynamiczne biwaty, szalone rytmy taneczne. Niezwykłe jest to, że jest tam kilka utworów, które pochodzą z moich rodzinnych okolic Jonkowa. Na przykład pieśń o Apolonii - świętej od bolących zębów. Niezwykłe jest to, że mogę teraz śpiewać piosenki, które kiedyś znali wszyscy.
W swojej pracy korzystałam z wszelkich dostępnych źródeł: zapisów O . Kolberga, archiwów Instytutu Sztuki PAN, archiwów Polskiego Radia Olsztyn oraz badań terenowych. Ania Broda Ania Broda - Etno, jazz, folk, pop, muzyka dla dzieci. Piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługuje się techniką śpiewu „białego”. Autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Jest wyjątkowa i magiczna.
Media files:
Availability:
There are copies available to loan: sygn. Folk/Muzyka ludowa (1 egz.)
Notes:
General note
Materiał do nagrań przygotowano w ramach stypendium Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Nagrania zrealizowane ze środków Programu 2 Polskiego Radia.
Formatted contents note
CD zawieta : Biwat ; Kiedym ja szedł do mej najmilszej ; Chłopek ; Polka Hasana ; A wczora z wieczora ; Przyjechali Trzej Królowie ; Był tu lajbus fałszywy ; Owczarek ; Talar ; Nie padajże deszczu ; Gawron ; Kołysanka ; Na polu sosna ; Nie masz kochaneczka ; Szukamy Pana ; Dziś Marcin ; Spadła z wiśni ; Siedział cesarz na tronie ; Pamiętaj człowiecze ; Św. Apolonia
Creation/production credits note
Ania Broda (śpiew i cymbały ) ; Iwona Sojka (skrzypce) ; Jacek Mielcarek (Saksofon, klarnet, duduk) ; Kuba Mielcaerk (basy) ; Mateusz Szemraj (oud, rubab); Maciej Kierzkowski (bębny, dzwonki).
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again