241958
Book
In basket
Wojny napoleońskie : historia globalna. T.1 / Aleksander Mikaberidze ; przełożył Tomasz Fiedorek. - Wydanie I (t. I). - Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2023. - 648 stron, [6] stron tablic : ilustracje, mapy ; 25 cm.

W tym imponującym rozmachem dziele Mikaberidze opisuje wojny, które zaczęły się w czasie rewolucji francuskiej i trwały do klęski Napoleona w 1815 roku, a choć początkowo toczone we własnej obronie, pod wpływem Bonapartego stały się narzędziem budowy globalnego imperium. Równolegle z walkami w Europie mocarstwa rywalizowały o hegemonię w obu Amerykach, Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. Zważywszy na skutki tych zmagań, wojny napoleońskie w największym stopniu odmieniły świat w okresie między reformacją a pierwszą wojną światową, ich skutki zaś są widoczne do dziś. Ogromna skala wojen napoleońskich sprawiła, że odcisnęły one piętno na wydarzeniach politycznych, kulturalnych, dyplomatycznych i militarnych w każdym niemal zakątku świata. W Egipcie dzięki wojnom napoleońskim do władzy doszedł Muhammad Ali i stworzył silne państwo. W Ameryce Północnej były przyczyną sprzedaży Luizjany Stanom Zjednoczonym, a następnie wojny amerykańsko-brytyjskiej z lat 1812-1815, które otworzyły drogę do szybkiej ekspansji terytorialnej USA. Z kolei w Ameryce Południowej stanowiły inspirację dla ruchów narodowowyzwoleńczych, które położyły kres kolonialnej władzy Hiszpanii. Wojny napoleońskie. Historia globalna to oparta na wieloletnich badaniach, sprawnie napisana książka, która jest monumentalnym wkładem w nasze rozumienie tego kluczowego okresu dziejów świata. [lubimyczytac.pl]
Availability:
All copies are currently on loan: sygn. Historia świata (1 egz.)
Notes:
General note
Bibliografia na stronach: [569]-621.
Awards note
Prestiżowe nagrody dla najlepszej książki roku: Gilder Lehrman Prize for Military History (2020) oraz Distinguished Book Award (2021) Society for Military History.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again