144389
Music
CD
In basket
Cud / Karolina Czarnecka. - Warszawa : Kayax Production & Publishing sp. z o.o., ℗ & © 2019. - 1 CD : zapis cyfrowy, stereo ; 12 cm + 1 booklet.
Płyta „Cud”, to trzeci album Karoliny Czarneckiej, artystki interdyscyplinarnej, która tym razem ruszyła w zmaskulinizowany świat hip-hopu. Swoją opowieść snuje na tle bitów, w które zgrabnie zostały wplecione wątki folkowe. Wynikiem tego mariażu jest jedyny w swoim rodzaju folkorap. To estetyczne, ale i kulturowe, za sprawa tekstów, zderzenie Zachodu ze Wschodem, sacrum z profanum, emocji z rozsądkiem. Artystka zestawia ze sobą konserwatyzm i magię rodzinnego Podlasia z liberalną bańką, którą współtworzy Warszawa, w której mieszka. Ważnym akcentem jest również cezura, którą wyznaczają 30. urodziny Czarneckiej i III RP, ten trop odnajdziemy m.in. w utworze „Trzydzieści”. Płyta jest podzielona na trzy części, a każdą z nich otwiera podlaska pieśń. Ale ten podział jest raczej umowny i nie odnosi się ściśle do tematyki tekstów. Obok siebie pojawiają się tak różne kwestie, jak wołanie o (samo)akceptację i tolerancję w „Módl się za nami”, krytyka konsumpcjonizmu w „Nachapaczach”, manifest niezależności w „Pielgrzymce”, czy odwołanie się do pierwotnych sił i instynktów w „Duszewności”. Dużo wątków, ale wszystko z tzw. totalną szczerością, energetycznie, ale i nostalgicznie, z uszlachetniającymi całość partiami klarnetu, akordeonu czy skrzypiec. Swoistym credo tej płyty jest tytuł i jednocześnie refren ostatniej piosenki - „Polska musi uwierzyć w miłość”. I może wtedy stanie się cud? [empik.com]
Availability:
There are copies available to loan: sygn. Rap/Hip-hop (1 egz.)
Notes:
General note
W utworach wykorzystano muzykę tradycyjną: podlaską, tatarską, ukraińską i białoruską oraz utwory autorskie.
Formatted contents note
Zawiera : Oj, sama, ja se sama / melodia ludowa ; słowa tradycyjne ; aranżacja Sw@da, Karolina Czarnecka (Karolina Czarnecka, Paula Czarnecka, śpiew ; Sw@ada, instrumenty elektroniczne). Módl się za nami / produkcja Winne-2 ; słowa i rap Karolina Czarnecka. Trzydzieści / produkcja Kuba Galiński ; słowa i rap Karolina Czarnecka (Magdalena Laskowska, skrzypce). Nachapacze / produkcja Winne-2, Sw@da ; słowa i rap Karolina Czarnecka (Anna Klebus, śpiew). Perun / produkcja Wojtek Sobura ; słowa i rap Karolina Czarnecka. Śpiącego wilczka ze snu zbudziła / melodia ludowa ; słowa tradycyjne ; aranżacja Sw@da, Michał Górczyński, Karolina Czarnecka (Karolina Czarnecja, śpiew ; Michał Górczyński, klarnet kontrabasowy ; Sw@ada, instrumenty elektroniczne). Dom / produkcja Sw@da ; słowa i rap Karolina Czarnecka (Zbyszek Rusiłowicz, cymbały ; Małgorzata Szatrawska, Dawid Borowski, skrzypce). Duszewność feat. Karolina Cicha / produkcja Griot Groove ; słowa polskie i rap Karolina Czarnecka (Karolina Cicha, akordeon, śpiew). Córy feat SVET / produkcja Winne-2 ; słowa polskie i rap Karolina Czarnecka ; słowa rosyjskie i rap Svetlana Sukhorukova (Paula Czarnecja, śpiew ; Marcin Żabiełowicz, gitara). Pielgrzymka / produkcja Sw@da ; słowa i rap Karolina Czarnecka (Julita CHarytoniuk, Magdalena Wieremiejuk, śpiew). Dziewczyna wyrusza na wojnę / melodia ludowa ; słowa tradycyjne ; aranżacja Sw@da, Michał Górczyński, Karolina Czarnecka (Karolina Czarnecja, śpiew ; Michał Górczyński, klarnet kontrabasowy ; Sw@ada, instrumenty elektroniczne). Potupaja / produkcja en2ak ; słowa i rap Karolina Czarnecka (Michał Górczyński, klarnet). Bestiariusz / produkcja en2ak ; słowa i rap Karolina Czarnecka (Michał Górczyński, klarnet, klarnet kontrabasowy). Kto znajduje, źle szukał / produkcja Winne-2 ; słowa i rap Karolina Czarnecka. Polska musi uwierzyć w miłość / produkcja Winne-2 ; słowa i rap Karolina Czarnecka (Paula Czarnecka, śpiew).
Creation/production credits note
Realizacja nagrań Vitalis Popoff, Wikson Szczygieł, Kuba Galiński.
Date/time and place of an event note
Nagrano od wiosny 2018 r. do lata 2019 r. w Studiach Griot Groove w Białymstoku, w Piwnicy U Galińskiego w Warszawie i Studiu As One w Warszawie.
Language note
Śpiew w języku białoruskim, polskim, rosyjskim, ukraińskim i tatarskim.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again