144031
Music
CD
In basket
Opla Stasiuk Trzaska. - Skała : Mystic Production, © 2021. - 1 CD : zapis cyfrowy, stereo ; 12 cm.
Czerwiec 2020. Mikołaj Trzaska wraz z Piotrkiem Bukowskim i Hubertem Zemlerem meldują się w tzw. „szałasie” – letniej chacie Andrzeja Stasiuka, na górskiej łące Beskidu Niskiego. Rozstawiają perkusję, podłączają gitarę, szykują saksofon. Stasiuk bierze w rękę stary, sczytany modlitewnik. Nowenna. Uderzenie perkusji, dźwięk z pieca gitarowego, płynie rzewny saksofon. „Różo Duchowna, Wieżo Dawidowa, Domie Złoty”… Nagrywają płytę. Mocną, wyzywającą. Osobistą. O pamięci dziecka, o niewygodnych myślach, pytaniach. W „szałasie” śpią, jedzą, piją i grają. A była to Noc Świętojańska, przenikanie światów, sfer sacrum i profanum. Potężny ładunek emocji i wspomnień. Powrót Stasiuka do dzieciństwa, do pytań stawianych wówczas przez kilkulatka. Te wspomnienia, wyświetlane kilkadziesiąt lat później, napędzają utwory, wtłaczając w szaleńcze, zapętlone dźwięki polskiej wsi autentyczność przeżycia. Opla Stasiuk Trzaska to 6 utworów, 3 żeńskie, 3 męskie. To mieszanka ducha polskiej prowincji, opornie odchodzącej w przeszłość i tematu tabu – kobiecości Maryi.
Availability:
There are copies available to loan: sygn. Rozmaitości (1 egz.)
Notes:
Formatted contents note
CD zawiera: OST I. Wir. OST II. OST III. OST IV. OST V.
Creation/production credits note
Realizacja nagrań Jacek Wroński i Bartosz Suchy, miks Piotr Bukowski, Hubert Zelmer oraz Paweł Krawczyk, mastering Sebastian Imbierowicz 600 V
Participant or performer note
Andrzej Stasiuk - głos ; Mikołaj Trzaska - saksofon i klarnet, Opala (Piotr Bukowski - gitara i Hubert Zemler -perkusja)
Date/time and place of an event note
Nagrano w Wołowcu, w Noc Kupały roku 2020.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again