144036
Book
In basket
Nowość od: 20.01.2022
Liberator / Alex Kershaw ; z angielskiego przełożył Jan Dzierzgowski. - Warszawa : Wielka Litera, copyright 2015. - 455 strony, [16] stron tablic : ilustracje ; 24 cm.
Prawdziwa opowieść o najkrwawszym i najbardziej dramatycznym marszu do zwycięstwa z czasu drugiej wojny światowej. Bitewna odyseja oficera armii amerykańskiej i jego jednostki przez ponad pięćset dni wyzwalania Europy, od lądowania we Włoszech po bramy Dachau. Felix Sparks, uczestnik czterech desantów morskich awansował z kapitana na pułkownika, walczył na plażach Sycylii oraz na górzystych terenach Francji i Włoch, przeżył ciężką, desperacką zimę, ścierając się z zaciekłymi oddziałami SS na granicy Rzeszy. Choć stracił niemal całą kompanię, próbując utrzymać aliancki przyczółek w Anzio oraz cały batalion w ciemnych lasach porastających pasmo górskie Wogezy, cudem przetrwał krwawy marsz przez Europę, poprowadził ostateczne natarcie przez Bawarię i wziął udział w wyzwoleniu obozu w Dachau. Alex Kershaw przedstawia jedną z najbardziej porywających i bohaterskich historii czasu wojny. Tuż przed śmiercią Felixa Sparksa, w 2007 roku, wysłuchał jego ustnej relacji, przeprowadził też rozmowy z dziesiątkami jego żołnierzy, spędził ponad pięć lat na badaniach w europejskich i amerykańskich archiwach.
Availability:
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Notes:
General note
Tytuł oryginału: "The liberator : one World War II soldier's 500-day odyssey from the beaches of Sicily to the gates of Dachau" 2012. Na okł. i grzb. podtyt.: pięćset dni wyzwalania Europy, od lądowania na Sycylii po bramy Dachau.
Bibliography, etc. note
Bibliografia strony 437-445. Indeks.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again