144031
Music
CD
In basket
Wszystko, czego dziś chcę / Izabela Trojanowska. - Warszawa : Pomaton EMI, p1999. - 1 CD : zapis cyfrowy, stereo ; 12 cm.
(Złota Kolekcja)
Piosenkarka i aktorka. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zadebiutowała w 1971 roku jako solistka amatorskich zespołów Weloreks i Po Prostu oraz członkini chóru katedralnego, z którym wystąpiła na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie. Otrzymała tam nagrodę im. M. Kolbego za wykonanie partii solowej oraz wyróżnienie dla najmłodszej uczestniczki festiwalu. W 1972 roku wystąpiła na FPR w Zielonej Górze (nagroda Związku Kompozytorów Radzieckich) i na KFPP w Opolu (nagroda za debiut). Podczas nauki w studium aktorskim w latach 1974-78 występowała w gdyńskim Teatrze Muzycznym, m.in. w musicalach Machiavelli (muz. J. Wasowski, libr. R. M. Groński, A. Marianowicz) i Fontanna z Neptunem (muz. T. Kierski, libr. W. Chotomska). Na przełomie lat 70. i 80. zagrała kilkanaście ról w teatrze, filmie i tv, m.in. Zulę Pogorzelską w Wielkim Dodku - Balladzie o Adolfie Dymszy W. Fillera i J. Kofty w Teatrze Syrena w Warszawie, Kasię w serialu tv Kariera Nikodema Dyzmy (reż. J. Rybkowski, J. Nowicki), Hildę w serialu tv Blisko, coraz bliżej, Teresę Sikorzankę w serialu tv Strachy, podwójną rolę sióstr w węgierskim filmie Sto jedenasty oraz w teatrze telewizji rolę Mayolli w spektaklu Kat czeka niecierpliwie (reż. K. Iwanowski) i tytułową rolę w Carmilli (reż. J. Kondratiuk). Wcieliła się tak że w rolę Moniki w telenoweli Klan (reż. P. Karpiński), realizowanej w drugiej połowie lat 90 dla TVP. W 1980 roku nawiązała współpracę z zespołem Budka Suflera. Nagrała z nim LP I. Trojanowska: Iza, zrealizowała też recitale tv Ona przyszła prosto z chmur i Lunapark. W 1981 została solistką Stalowego Bagażu, z którym wystąpiła na KFPP w Opolu m.in. z piosenką Pieśń o cegle. Drugi LP I. Trojanowska: Układy nagrała w 1982 roku z grupą Jana Borysewicza. W tym samym roku z Tadeuszem Nalepą przygotowała materiał na LP, który wydany został dziesięć lat później jako CD. We wrześniu 1982 roku wyjechała z kraju. Po pobycie w Holandii, USA i Anglii zamieszkała w 1987 roku w Berlinie Zachodnim. W latach 1985-88 ukazały się na rynku zachodnioniemieckim dwa single (SP One by One i SP Love For Sale), wystąpiła także w filmie Ziemia ojca, ziemia syna (reż. N. Hoffmann). W 1989 roku nagrała płytę w języku angielskim. Kilka pochodzących z niej piosenek zaprezentowała podczas recitalu na IMF Sopot '90 i w programie tv Independence Day. W 1995 roku nagrała w kraju CD Chcę inaczej. Jest laureatką nagrody głównej na KFPP Opole '80 za interpretację piosenek Tyle samo prawd, ile kłamstw i Wszystko, czego dziś chcę, II nagrody na FI Sopot '80 za wykonanie piosenek Tyle samo prawd, ile kłamstw i Tydzień łez (muz.R.Lipko, sł.A.Mogielnicki) oraz licznych wyróżnień w plebiscytach czasopism "Na przełaj", "Non Stop", "Kurier Polski" i "Panorama". Ryszard Wolański [empik.com]
Media files:
Availability:
There are copies available to loan: sygn. Pop (1 egz.)
Notes:
General note
Komentarz Ryszarda Wolańskiego w języku polskim.
Formatted contents note
Zawiera : Tyle samo prawd, ile kłamstw ; Pieśń o cegle ; Układy ; Brylanty ; Karmazynowa noc ; Nic za nic ; Obce dni ; Obejdzie się bez łez ; Daj Boże, daj ; I stało się ; Chcę żyć inaczej ; Więcej niż życie ; Nareszcie czuję ; Tydzień łez ; Na bohaterów popyt minął ; Mało siebie znam ; Nic naprawdę ; Jestem twoim grzechem.
Creation/production credits note
Remastering Grzegorz Piwkowski.
Date/time and place of an event note
Nagrania z lat 1980-1996.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again