244860
Movie
DVD
In basket
Sonata / reżyseria, scenariusz Bartosz Blaschke. - Warszawa : Telewizja Polska, [2022]. - 1 DVD (113 min) : dźwiękowy, kolorowy ; 12 cm + Książka.
Film opowiada prawdziwą historię Grzegorza Płonki, wybitnie utalentowanego, niepełnosprawnego pianisty, zwanego "Beethovenem z Murzasichla" (niewielkiej wsi na południu Polski, gdzie ponad trzydzieści lat temu artysta przyszedł na świat). Grzegorz od dzieciństwa ma problemy w komunikowaniu się z otoczeniem. Diagnoza lekarska wskazuje na autyzm, ale okazuje się błędna. Kiedy chłopiec ma kilkanaście lat, wychodzi na jaw, że faktyczną przyczyną jego trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi jest niedosłuch. Dzięki aparatowi słuchowemu Grzegorz zyskuje wreszcie dostęp do świata dźwięków. Zakochuje się w muzyce, zwłaszcza w twórczości głuchego geniusza – Ludwiga van Beethovena, a szczególnym upodobaniem obdarza "Sonatę Księżycową". Marzy o tym, by zostać pianistą i wystąpić na koncercie w filharmonii. Nikt jednak nie wierzy, że marzenie niedosłyszącego chłopaka, nawet przy zastosowaniu aparatury wspomagającej narząd słuchu, może się spełnić. Nikt… poza samym Grzegorzem Płonką i jego najbliższymi. [filmweb.pl]
Availability:
There are copies available to loan: sygn. Film polski (1 egz.)
Notes:
General note
Oryginalny film wyprodukowano w 2021 r.
Opis z etykiety płyty i opakowania.
Dodatek drukowany stanowi opakowanie i zawiera komentarz.
Creation/production credits note
Zdjęcia Tomasz Augustynek ; muzyka Krzysztof Aleksander Janczak.
Participant or performer note
Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat [i inni].
System details note
DVD-Video.
Obraz: kolor 16:9, dźwięk: Dolby Digital 5.1.
Language note
Ścieżka dźwiękowa w języku polskim. Napisy w języku polskim, angielskim, polskie dla niesłyszących. Audiodeskrypcja w języku polskim.
Awards note
Orzeł 2022 r.: Najlepszy dźwięk ; Złote Lwy 2022 r.: Nagroda Publiczności, Nagrody Indywidualne: Najlepszy debiut aktorski - Michał Sikorski.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again